MHQ0402PSA15NHT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
MHQ0402PSA15NHT000
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 01005(0402 Metric) SMD/SMT 15 nH 3 % 120 mA 2.1 Ω
ParameterValue
Tolerance3 %
Height - Seated (Max)0.22 mm
Length400 µm
Width200 µm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Height200 µm
PackagingReel
TypeMultilayer
Q Factor8
Current Rating120 mA
DC Resistance (DCR)2.1 Ω
Test Frequency500 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
ShieldingUnshielded
Inductance15 nH